iPhone X’in Bilinmeyen Özellikleri!

Lider Teknoloji > Blog > Blog > iPhone X’in Bilinmeyen Özellikleri!
iPhone X’in Bilinmeyen Özellikleri!

iPhone X’in bilinmeyen gizli özelliklerini sizler için araştırdık ve listeledik. iPhone X’in en iyi 10 bilinmeyen özelliğini sizlerle paylaşacağız. Paylaştığımız bilgilerin bazılarını biliyor olabilirsiniz ama birçoğunu ilk kez duyacağınıza eminiz.

1- Zorla Kapatma

Önceki iPhone modellerinde telefonu zorla kapatma (Ör; telefon kilitlendiğinde), güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılınca oluyordu. Ancak iPhone X’de fiziksel home tuşu kaldırıldığı için zorla kapatma yöntemi de değişti.

Bu işlem artık güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılarak gerçekleştiriliyor.

2- L Şeklinde Büyük Pil

Akıllı telefonların bataryaları hep tartışılan bir konu olmuştur. Genellikle yeteri kadar güçlü olmadıkları hep eleştirilmiştir. Apple, bu eleştirileri dikkate almış olacak ki iPhone X’un bataryasını önceki iPhone modellerine göre daha güçlü hale getirdi. Apple, yaptığı açıklamada iPhone X’un bataryasının iPhone 7’ye göre yaklaşık iki saat daha fazla ömre sahip olduğunu söyledi.

iPhone X’un bataryası büyültülmüş ve L şekilde tasarlanmış.

3- Yeni Zil Tonu

Apple, genellikle zil seslerini pek değiştirmez. Yeni sürümü iOS 11’de de farklı zil sesleri çıkarmadı. Ancak bu politikasını iPhone X’da değiştirmişe benziyor. Çünkü Apple, iPhone X’a özel bir zil tonu çıkardı. Aşağıdaki videoda bunu dinleyebilirsiniz.

4- Uygulama Değiştirme

iPhone X’da fiziksel home tuşu olmadığı için uygulama değiştirme yöntemi de değişti. Ancak endişelenmeyin uygulama değiştirme oldukça basit.

iPhone X ekranının altıda bulunan çubukla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için çubuğu hızlıca kaydırmanız yeterli.

5. Kalan Pil Yüzdesi

iPhone X’e yapılan eleştirilerden biri kalan pil bilgisini yüzde olarak göstermemesidir. Ancak ekranın sağ üst köşesini aşağı doğru kaydırıp denetim merkezini açtığınızda ekranın sağ üstünde kalan pil bilginiz yüzde olarak gösterilmektedir.

6. Dikkat Gerektiren Özellikler

iPhone X sahip olduğu TrueDepth kamera özelliği sayesinde FaceID özelliğini kullanmasanız bile “Dikkat Gerektiren Özellikler” seçeneğini aktif ederseniz sizin ekrana baktığınızı anlamaktadır. Bu özellik sayesinde eğer ekrana bakmıyorsanız ekran parlaklığı azalır veya ekrana bakıyorsanız gelen bildirimlerin sesi kısılır. Bu özelliği aktif hale getirmek için Ayarlar > Face ID ve Parola yolunu izleyin ve Dikkat Gerektiren Özellikler seçeneğini aktif hale getirin.

7. iPhone X 4K Video Kaydı Yapabiliyor

Varsayılan olarak 1080p video kaydı yapan iPhone X, 4K video kaydı ve hatta 60fps ile 4K video kaydı yapabiliyor. Bunun için Ayarlar > Kamera > Video Kaydı sekmesine gidin ve 4K 60fps seçeneğini seçin. Video kaydına başladığınız zaman ekranın sağ üst köşesinde 4K.60 yazacaktır.

8. Sanal Home Butonu

Bildiğiniz gibi iPhone X’de fiziksel home tuşu bulunmuyor. Ama buna alternatif olarak bir sanal home tuşu bulunuyor. Sanal Home tuşunu aktif etmek için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Assistive Touch yolunu izleyin ve Assistive Touch seçeneğini aktif hale getirin. Yine aynı menüde yer alan seçeneklerden tek dokunuş, çift dokunuş, uzun basma gibi komutlara farklı işlevler atayabilir, açılacak olan menüyü dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

9. Telefonu Rahatlatmak İçin Restart Yapma

Telefonunuz her kadar yüksek performansa sahip olsa da uzun kullanımlar sonrasında telefonu restart etmeniz cihazınızı rahatlatacaktır. iPhone X’i restartlamak için önce ses açma düğmesine basıp elinizi çekin, ardından ses kısma düğmesine basın ve elinizi çekin ve son olarak Yan Düğmeye 10 saniye kadar basılı tutun ve bekleyin.Telefonunuz resetlenecek ve yeniden açılacaktır. Endişe etmenize gerek yok çünkü bu işlem sadece telefonunuzun yeniden başlatılmasını sağlayacaktır. En az ayda bir bunu yapmanız telefonunuzun daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

10. Akıllı Ters Renkler

iPhone X’de bulunan ve az bilinen bir özellik olan Akıllı Ters Renkler sayesinde Yan Tuşa 3 kez üstü üste basarak hızlıca telefonu Dark (Koyu) moda geçirebilirsiniz. Bu modu hem güç tasarrufu hem de gece modu olarak düşünebilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Erişilebilirlik Kestirmesi yolunu izleyin ve (Smart Invert Colors) Renkleri Akıllı Çevir seçeneğini seçin.

 

Bir yanıt yazın

Ara
WhatsApp
×